Azot z natury 100g
(51,66 zł 100g)
Jakie są efekty stosowania preparatu AZOT Z NATURY?
Pożyteczne bakterie, oddają AZOT trawnikowi z natury
Bakterie z rodzaju Azotobacter występują naturalnie w zaledwie 50% polskich gleb (zbyt kwaśny odczyn). Posiadają zdolność do szybkiego wzrostu i efektywnego wiązania dużych ilości azotu. Proces wiązania azotu odbywa się tylko w okresie intensywnego ich wzrostu, a azot ten wzbogaca środowisko glebowe dopiero po obumarciu bakterii. Stymulowanie aktywności bakterii rodzaju Azotobacter jest silnie wspomagane przez utrzymywanie właściwego pH gleby (wapnowanie).
Bakterie z grupy Arthrobacter mają szczególne znaczenie we wspomaganiu wzrostu i rozwoju roślin rosnących w niekorzystnych warunkach. Jako źródło pożywienia mogą wybierać nawet herbicydy i inne pestycydy, tym samym redukując ich pozostałości w glebie. Ponadto wykazują silne właściwości antagonistyczne w stosunku do patogenów glebowych.
Zaopatruje trawnik w najważniejszy składnik nawozowy w ekologiczny sposób
Azot (N) to najważniejszy składnik wszystkich nawozów trawnikowych, gdyż odpowiada za jego intensywny wzrost roślin. Optymalna dawka azotu powoduje nie tylko intensywny wzrost, ale również bujny rozrost darni i zwartość co ogranicza nagrzewanie, a tym samy parowanie wody z powierzchni gleby. Azot należy uzupełniać regularnie zwłaszcza w maju, czerwcu (na wiosnę przyspieszy zazielenienie trawnika), i sierpniu. Od września dawka azotu powinna być minimalna, aby, nie pobudzać go do wzrostu przed zimą co może grozić uszkodzeniami.
Poprawia wybarwienie i wzmacnia kondycję trawnika
Azot to także pierwiastek wchodzący w skład chlorofilu. Prostą tego konsekwencją jest i to, że dostarczanie roślinom preparatu ułatwiającego pobieranie jego cząsteczek wpływa na ich barwę i ogólny stan. Należy pamiętać, że brak azotu może powodować: żółknięcie darni, zahamowanie wzrostu, oraz spadek odporności na susze i zadeptywanie. Azot jest potrzebny roślinom z wielu powodów. Stanowi istotny składnik ich enzymów, a jego prawidłowa ilość ma bezpośrednie przełożenie na długość czasu wegetacji. Duże znaczenie ma większa zawartość azotu (N), który zapewnia szybszy wzrost, przyśpiesza regenerację traw (np. po koszeniu) i bierze udział w wielu procesach fizjologicznych.
Wspiera zrównoważony wzrost trawy i redukuje zużycie nawozów mineralnych
Regularne dostarczanie bakterii zawartych w preparacie AZOT Z NATURY pozwala na zdrowy i zrównoważony wzrost trawy przez cały okres wegetacji. Dzięki temu możemy zdecydowanie ograniczyć używanie nawozów mineralnych lub zupełnie z nich zrezygnować na rzecz nawozów organicznych, które dostarczą pozostałe składniki potrzebne dla zrównoważonej uprawy trawnika, czyli potasu i fosforu.
Kiedy i jak stosować preparat mikrobiologiczny dla trawnika?
Pierwsze użycie preparatu powinno nastąpić już na początku wegetacji, czyli w marcu, ewentualnie w kwietniu. Później, gdy następuje wzrost trawy, zabieg powtarza się raz w miesiącu, by po raz ostatni dokonać tego zabiegu na przełomie sierpnia i września.
Dodatkowo preparat można stosować interwencyjnie, jeżeli zauważymy, ze nasz trawnik zaczyna tracić piękny kolor, a trawa wydaje się osłabiona.
- Dawka: 20 g na 100 m2
- Ilość wody: 5-10 l na 100 m2 trawnika.
W praktyce 100 g preparatu wystarcza na około 500 m2 ogrodu. Analogicznie 500 g to dawka odpowiednia dla około 2 500 m2.
W opakowaniu znajduje się praktyczna miarka do odmierzania preparatu.
WAŻNE: Preparat można stosować z nawozami dolistnymi oraz ze wszystkimi środkami ochrony roślin za wyjątkiem fungicydów. Jeżeli opryskiwacz był wcześniej używany do oprysków preparatami grzybobójczymi, należy go dokładnie umyć. Roztwór cieczy roboczej sporządzić tuż przed wykonaniem zabiegu i zużyć w tym samym dniu.